Vandr

EN

ongoing

Even as a little boy I used to have admiration for these guys dressed in greens and sporting cowboy hats. I desperately wanted to be like them. And so I went and got myself an old army duffle bag and took off hiking with my buddies.

Though the child’s hunger for adventure faded away, years later I was caught by surprise when I ran into tramps again up in the Roverské hills. They were from Ústí nad Labem and were dressed to kill. Who knows, maybe it was my leanings towards adventure, freedom and comradery that brought me in their way. Since the very first moment they treated like one of their own and I started to bring my camera on the hikes we took together. It soon began to dawn on me that this was not only about the get-ups, but more about the lifestyle per se. Returning back home to the city on the weekends, I was sore all over and tired from wandering the forests and felt I was beginning to be able to put my finger on what these tramps actually see in their escapes into the wild. And I have to admit I also came down with this bug of a persistent urge to flee the city every Friday.

Over the past hundred years, not even the totalitarian regimes that swept this country have managed to break them. In the past, both Nazis and Communists had it in for the tramps.

One cannot but wonder that even in today's modern world and such a small country like the Czech Republic these people have managed to stick to traditions for entire generations.

CZ

Už jako malý kluk jsem na nádražích obdivoval zeleně oděné chlapíky s kovbojskými klobouky na hlavách. Chtěl jsem být jako oni. Koupil jsem si tehdy starý vojenský bágl a vyrazil s pár kamarády na vandr.

Dětské dobrodružství opadlo a já byl po letech překvapen, když jsem se v Roverských vrších náhodou seznámil s pravými trampy. Pocházeli z Ústí nad Labem a byli jako ze žurnálu. Možná můj silný vztah k dobrodružství, svobodě a kamarádství mě zavál zrovna k nim. Od prvního okamžiku mě vzali přátelsky mezi sebe a začal jsem s fotoaparátem jezdit s nimi. Začalo mi být jasné, že to není v oblečení, ale, že se jedná o věc životního stylu. Po každém víkendu jsem se vracel znaven chozením po lesích zpět do města a pomalu si začal uvědomovat proč vlastně trampové do přírody vyrážejí. Ano, ten pocit touhy v pátek vyrazit opět ven, kterého se nemohou zbavit mě nakazil.

Během posledních sto let je dokonce nezlomily ani nejrůznější totalitní režimy. Trampové byli v hledáčku nacistů i komunistů.

Je úžasné pozorovat, jak i v současném moderním světě existuje v tak malé zemi jako je Česká republika skupina lidí, která si stále udržuje své tradice již po generace.